ترانزیت بین المللی

مراحل گردش کار راننده ترانزیت بین المللی

 

هنگامی که راننده با وقوف کامل از مقررات، شرکت حمل و نقل ترانزیت بین المللی خود را انتخاب و انعقاد پیمان همکاری نموده برای راه اندازی وسیله نقلیه خود در جهت بارگیری کالای صادراتی یا وارداتی یا محموله ترانزیت میبایست شخصاً و در مواردی نماینده شرکت متبوعه وی به ادارات ذیربط مراجعه نماید.

در این مقاله شما با چگونگی تهیه مدارکی که لازم دارید با رعایت اولویت مراجعه به سازمان های ذیربط آشنا می شوید.

گذرنامه و دفترچه خروج

اداره گذرنامه

اولین گام راننده برای امکان رفت و آمد به خارج از کشور اخذ گذرنامه است که باید از طریق شرکت متبوعه اش به اداره‌گذرنامه با توجه به مقرراتی که اداره مذکور وضع نموده معرفی شود.

شرکت حمل و نقل با معرفی شما به اداره گذرنامه و تایید مهر و امضا وی از طریق محاضر رسمی در حقیقت شما را بعنوان یک راننده واجد شرایط و اطمینان از اینکه دارای عدم سوءپیشینه هستید معرفی و ضامن شما در اداره‌گذرنامه نیروی انتظامی ج.ا.ا می شود تا بتوانید از تسهیلات گذرنامه ترانزیتی و دفترچه‌ خروج که به نوبه خود مزایای آن بیان خواهد شد، استفاده نمایید.

مقررات اداره‌گذرنامه در اخذ آن

الف) اداره گذرنامه نیروی انتظامی در تهران و هر یک از مراکز استان دایر می باشد و هر کدام از رانندگان میتوانند با توجه به محل اقامتشان با داشتن معرفی نامه شرکت حمل و نقل متبوعه خود به اداره‌گذرنامه مراجعه نمایند.

تبصره

هرچند که در پی معرفی شرکت حمل و نقل متبوعه خود به اداره گذرنامه مراجعه مینمایند اما باید بدانید صدور گذرنامه و تشخیص صلاحیت راننده برای سفر ترانزیتی به خارج از وظایف اداره‌گذرنامه می باشد.

ب) پس از تایید صلاحیت راننده، اداره گذرنامه اقدام به صدور :

 1. گذرنامه ( پاسپورت )
 2. دفترچه خروج به نام راننده مینماید.

اکنون شما گذرنامه و دفترچه خروج را از اداره‌گذرنامه دریافت داشته اید.

گذرنامه ترانزیت بین المللی تسهیلاتی ایجاد مینماید :

ترانزیت بین المللی

 • گذرنامه‌ای که برای یک مسافر ایرانی صادر میگردد علاوه بر درج کلیه مشخصات شناسنامه‌ای وی، ممهور به مهر سبز خروجی اداره گذرنامه است که دارنده آن مجاز به خروج از کشور به دفعات می باشد.
 • رانندگان خطوط ترانزیت به موجب قانون با در دست داشتن دفترچه خروج از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند. بنابراین گذرنامه رانندگان ممهور به مهر خروج سبز نبوده و به جای آن دفترچه خروج که فقط مخصوص رانندگان می باشد توسط اداره گذرنامه صادر و مهر سبز در آن زده می شود.
 • در صورتیکه راننده خط ترانزیت مصمم باشد بدون کامیون به خارج از کشور مسافرت نماید، میبایستی به اداره‌گذرنامه مراجعه و درخواست خود را با تنظیم فرم ها مربوطه به مامورین اداره‌ گذرنامه تسلیم نمایند. در این صورت دفترچه خروج راننده به وسیله اداره عوارض گذرنامه تحویل گرفته می شود و مهر سبز در پاسپورت وی زده می شود و پس از پرداخت عوارض خروج راننده میتواند مانند یک سفر معمولی کشور را ترک نماید.

تسهیلاتی که با صدور دفترچه خروج در اختیار راننده قرار میگیرد :

 1. دفترچه‌خروج فقط برای رانندگان خطوط ترانزیتی زمینی صادر میگردد. این دفترچه مخصوص رانندگان میباشد و هم زمان با تحویل گذرنامه به آنها ارائه میگردد.
  این دفترچه برای کنترل ورود و خروج راننده از کشور تنظیم شده بدین معنی که مهر و تاریخ و خروج رانندگان به جای آنکه در گذرنامه آنان درج شود در این دفترچه ثبت میگردد و فقط در کشور مورد نیاز میباشد و خارج از مرزهای کشور مورد مصرف ندارد.
 2. در صورتیکه با معرفی شرکت حمل و نقل یک کامیون دارای دو راننده و یا راننده همراه عازم سفر شوند، برای هر نفر از آنها یک گذرنامه صادر میگردد و هر دو نفر با همان کامیونی که از کشور خارج می گردند، میبایستی به کشور بازگردند و چنانچه راننده و یا کمک راننده به هر دلیلی با همان کامیون به کشور وارد نشوند، دفترچه خروج راننده‌ای که کامیون را به کشور وارد نموده به وسیله مامورین گذرنامه پاسگاه مرزی ضبط و اداره‌گذرنامه محل صدور ارسال میگردد.

صدور پروانه خروج موقت کامیون ( کاپوتاژ ) توسط گمرک

اکنون، گذرنامه و دفترچه خروج راننده آماده و مجوز خروج خود را از کشور اخذ نموده است.

چون راننده مصمم است با کامیون خود از کشور خارج شود باید برای خروج کامیون مجوزهای دیگری را دریافت کند. هرچند که کامیون در مالکیت راننده است ولی این مالکیت فقط در محدوده مرز های داخل کشور میباشد. به دلیل اینکه برای خرید این وسیله از کشور ارز خارج گردیده که متعلق به بیت المال است، بنابراین راننده نمی تواند بدون سپردن ودیعه معادل ارزش روز، کامیون خود را از کشور خارج نماید. پس در این مرحله، نیاز به دریافت پروانه خروج موقت برای کامیون که اصطلاحاً  “ کاپوتاژ “ نامیده می شود، دارد و برای دریافت آن باید به ادارات گمرک در تهران و یا شهرستان ها، که جهت صدور پروانه خروج موقت تعیین شده‌اند مراجعه کند.

مدارک مورد نیاز جهت صدور پروانه خروج موقت

 1.  تعهد شرکت حمل و نقلی که راننده در آن مشغول کار گردیده به اداره گمرک.

 2.  اصل سند مالکیت کامیون

 3.  دفترچه مالکیت کامیون

 4. کارت مشخصات کامیون

 5. گمرک مربوطه اصل سند مالکیت کامیون و نامه تعهد شرکت حمل و نقل را در پرونده ای ضبط و اصل دفترچه مالکیت کامیون و کارت مشخصات کامیون را پس از گرفتن فتوکپی و الصاق آن به پروانه خروج موقت صادره، به مالک کامیون عودت میدهد.
 6. در صورتی که مالک کامیون شخصاً نخواهد کامیون را عهده دار باشد و مصمم باشد کامیون را بوسیله یک راننده دیگر به خارج از کشور اعزام نماید، در این شرایط میبایستی وکالتنامه محضری به نام راننده خود تنظیم و امضا نموده که در این صورت علاوه بر اسناد فوق اصل وکالتنامه توسط گمرک مربوطه اخذ و یک برگ فتوکپی آن نیز به پروانه خروجی موقت نام شخصی که می خواهد با کامیون به خارج از کشور مسافرت نماید درج می گردد.
 7. رانندگان برای حفظ پروانه خروج موقت میبایست نهایت دقت را به عمل آورند زیرا مفقود شدن آن موجب پرداخت خسارت و صدور محدد آن زمان طولانی را در خواهد داشت. مدت اعتبار این پروانه یکسال است و در هر بار خروج و ورود از و یا به کشور بوسیله مامورین گمرکی مرزی مطالبه و تاریخ ورود و خروج وسیله نقلیه در ظهر پروانه قید می گردد.
 8. اکنون که پروانه خروج موقت یا به اصطلاح کاپوتاژ را از اداره گمرک اخذ نموده اید، به منظور امکان تردد وسیله حمل کاپوتاژ شده در خارج از کشور راننده میبایست مبادرت به دریافت مدارک ذیل نماید :
 • گواهینامه بین المللی مالکیت وسیله نقلیه، دفترچه ای است حاوی مشخصات وسیله حمل و تناژ آن، که به نام دارنده وسیله حمل صادر می شود.
 • گواهینامه رانندگی بین المللی که حاوی مشخصات راننده می باشد.
 • پلاک ترانزیت که در حقیت کد شناسایی بین المللی وسیله حمل ترانزیت میباشند.

منتشرشده توسط

mahsa abbasnezhad

کارشناس سئو و مدیر تولید محتوا آینده سازان آسایش فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *