گمرک

قوانین امور گمرک

 

گمرک جمهوری اسلامی ایران و تعاریف قوانین مرتبط با ترانزیت و حمل و نقل بین المللی

اجرا و نظارت بر عملکرد صحیح قوانین و آیین نامه های مربوطه را، گ.م.ر.ک جمهوری اسلامی ایران برعهده دارد که ذیلاً مهم ترین موارد آن تعریف می گردد.

1) قانون گ.م.ر.ک

عبارت است از مجموع مقررات و قوانین و آیین نامه های مربوط به واردات و صادرت و ترانزیت که اعمال و اجرای آن به عهده گمرک محول شده است.

2) کاپوتاژ

کاپوتاژ عبارت است از حمل کالا از یک نقطه به نقطه دیگر کشور از راه دریایی یا رودخانه های مرزی.

گمرک

اصطلاحاً پروانه خروج موقت وسیله نقلیه از کشور توسط گمرک نیز کاپوتاژ نامیده می شود و در حال حاضر پروانه مذکور برای کامیون ها یک ساله و در تهران توسط گمرک جنوب و در شهرستان ها توسط گمرکات مجاز صادر می شود.

3) ترانزیت

انتقال کالای گمرک نشده از یک گ.م.ر.ک به دیگری که به صورت ترانزیت اداری و شخصی انجام می پذیرد.

4) کالای صادراتی و کالای ترانزیتی ( گذربر )

کالای صادراتی به کالایی اتلاق می شود که اصلیت آن ایرانی بوده و پس از انجام تشریفات گمرکی برای صدور به خارج از کشور اظهارنامه کالای صادراتی برای آن صادر شود.

کالای ترانزیتی به کالایی اتلاق می شود که از کشور دیگر وارد ایران و با جابجایی وسیله حمل به مقصد کشور دیگری حمل می شود و برای آن کالا پس از انجام تشریفات گمرکی پروانه ترانزیت صادر می شود. ضمناً کالای ترانزیتی یا گذربر از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف است.

تبصره

حمل کالای ترانزیتی نقش بسزایی در ایجاد منابع ارزی کشورمان دارد.

در لینک مربوطه می توانید اطلاعات عمومی در حمل و نقل را مطالعه کنید و برامون کامنت بذارید.

اطلاعات عمومی حمل و نقل بین المللی

5) تعهد ترانزیت

سندی است که توسط گمرک تنظیم می شود و به موجب آن اجازه داده می شود کالاها به طور گذربری یا ترانزیت بدون پرداخت حقوق و عوارض حمل شوند و معمولا حاوی کلیه مشخصات لازم برای تعیین حقوق و عوارض ورودی در مورد مقتضی و یک تعهد ” تضمین ” شده مبنی بر ارائه کالاها با مهر و موم دست نخورده به دفتر مقصد می باشد.

6) ترانزیت ( پاساوان )

گمرک

عبارت است از روشی که به موجب آن کالاها تحت نظارت گمرک از یک دفتر به یک دفتر گ.م.ر.ک دیگر حمل می شود.

7) مهر و موم ( سیم و سرب )

عبارت است مجموعه ای متشکل از مهر و موم یا سیم و سرب و چفت و بست که با یک روش مطمئن به هم متصل شده اند، مهر و موم برای اعمال بعضی روش ها “ ترانزیت گمرکی بالاخص ” الصاق می شود.

معمولا به منظور پیشگیری یا جلب توجه نسبت به هر نوع دخالت غیر مجاز به اقلامی است که سیم و سرب شده است.

مهر و موم معمولا روی بسته ها، محفظه های واگن بار، وسایل حمل و نقل و … الصاق می گردد. همچنین ممکن است برای شناسایی خود کالا ها به کار برده شود.

8) مهر و لاک

مهر و لاک عبارت است از قطعه فلز یا از سایر مواد که برای بهم متصل کردن دو انتهای یک چفت و بست به شیوه ای مطمئن به کار رفته باشد.

9) منطقه آزاد

منطقه ازاد به بخشی از قلمرو یک کشور گفته می شود که در آنجا کالاهای وارده تا آنجا که در ارتباط با حقوق و عوارض ورودی می شود عموما به عنوان کالای خارج از ” قلمرو “ تلقی شده و مشمول نظارت نمی شود.

10) نظارت

نظارت یعنی اقدامی که برای تضمین اجرای قوانین و مقرراتی که گمرک مسئول اجرای آنها است به عمل می آید.

11) نماینده ترخیص

نماینده ترخیص عبارت است از شخصی که تشریفات ترخیص کالا را از گ.م.ر.ک به عهده می گیرد و مستقیماً از طرف شخص دیگری با در دست داشتن وکالتنامه رسمی با گ.م.ر.ک سروکار دارد.

این مقاله همواره آپدیت می شود.

منتشرشده توسط

mahsa abbasnezhad

کارشناس سئو و مدیر تولید محتوا آینده سازان آسایش فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.